Kto może zostać ratownikiem medycznym?
Ratownictwo medyczne dotyczy przede wszystkim udzielania pierwszej pomocy w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Oprócz tego obejmuje również transport chorych do placówek medycznych, dyżury na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym czy też zabezpieczanie imprez masowych. Niewątpliwie jest to trudny i wymagający zawód. I choć daje wiele satysfakcji, wymaga dużej odpowiedzialności i poświęcenia. Nie jest więc odpowiedni dla każdego. Jak wygląda droga do uzyskania tytułu zawodowego i jakie cechy charakteru powinny wyróżniać ratowników medycznych?
Jak zostać ratownikiem medycznym?
Aby zostać ratownikiem medycznym, należy zdobyć odpowiednie wykształcenie i uzyskać tytuł zawodowy. Taką możliwość dają trzyletnie studia licencjackie na kierunku ratownictwo medyczne. W czasie ich trwania, przyszły ratownik medyczny nabywa wiedzę teoretyczną oraz praktyczną. Teoria obejmuje zagadnienia z przedmiotów takich jak np.:
- pierwsza pomoc,
- anatomia,
- biologia,
- diagnostyka obrazowa,
- położnictwo i ginekologia,
- toksykologia,
- laryngologia,
- choroby zakaźne,
- medycyna katastrof.
Dodatkowo studenci mają też zajęcia m.in. z psychologii czy etyki zawodowej. Biorą też udział w obozach sprawnościowych oraz odbywają szereg praktyk w różnych placówkach medycznych. Etap studiów kończy egzamin dyplomowy. Jego pozytywny wynik uprawnia do wykonywania zawodu ratownika medycznego. Oprócz studiów wyższych możliwość pracy w tej profesji mogą zapewnić też specjalne kursy kwalifikacyjne lub dwuletnie studia kształcenia zawodowego.
Predyspozycje do wykonywania zawodu ratownika medycznego
W zawodzie ratownika medycznego wykształcenie to jednak nie wszystko. Równie ważne są pewne predyspozycje i cechy charakteru, które pozwalają ratownikom zachować zimną krew nawet w najbardziej wymagających i stresujących sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Wśród nich wymienić należy:
- umiejętność komunikacji,
- zdolność do podejmowania decyzji pod presją czasu,
- odporność na stres,
- odwagę,
- sprawność fizyczną,
- umiejętność trafnej oceny sytuacji na miejscu zdarzenia,
- skuteczność w działaniu.